Kaj je kultura? Predvsem je to celota izroÄil, naÄinov govorjenja in mišljenja, pogojenosti okolja in družbe, v katerih živimo. Ko se vsega tega nauÄimo in si to prisvojimo, dospemo do zavestne in dejavne pripadnosti svoji družbi; z drugimi besedami, \"socializiramo\", \"udružbimo\" se. Da pa bi dosegli ta cilj, kultura ne sme zlorabiti osebe same. Nasprotno, spodbujati mora razumnost in spoštovati ter pospeševati svobodo. Kultura mora težiti k oblikovanju oseb, sposobnih razmišljanja in samostojnega razsojanja.
Pristna kultura ne poplitvi oseb v družbi, ampak pomaga vsakemu Äloveku, da se vanjo vkljuÄi z lastnimi izvirnimi sposobnostmi, s katerimi lahko podaja kritiko, izboljšuje in razvija kulturo in družbo samo.
Ta dinamiÄni in ustvarjalni naÄin bi moral oznaÄevati vse odnose družbe s posamezniki. Zdi pa se mi, da je prav šola najbolj tipiÄen kraj, kjer se to dogaja. V šoli se uÄenec uÄi kulture in postaja kultiviran. Preko pouÄevanja, to je po posredovanju razumnega in kritiÄnega uÄenja dejstev, ki sestavljajo njegovo kulturo, se uÄenec postopoma vpeljuje, da razume pomen dejstev in potemtakem prejema dragoceno luÄ, v kateri lahko goji lastno razumnost in usmerja lastno svobodo. Tako se more svobodno in ustvarjalno odloÄati tudi v pogojih spreminjajoÄe se in zahajajoÄe kulture.