Življenjske misli
Marija
25.05.2013 17:52:17

Marija v sebi kot zgled povzema skrivnost ljudstva, skrivnost Cerkve; Cerkev in vsak kristjan pa na svoj način podoživljata Marijino držo.

Obstajajo tri koordinate, sredi katerih moramo razumeti življenje, vlogo in predprednosti Brezmadežne Device:
- predvsem, vključenost v božji načrt ljubezni;
- potem, udejanjanje skrivnosti Cerkve v njej, ki je vzor Cerkvi;
- končno, poslanstvo upanja za vsakega človeka grešnika.
Predpravice Device Marije so zagotovo enkraten dar, ki pripada samo njej; so pa tudi ogledalo, v katerem Cerkev vidi na vzvišen način udejanjene temeljne vrednote slehernega krščanskega življenja.
Sveti Ambrozij je močno občutil vez med Marijo in Cerkvijo, med Marijo in krščansko dušo. V razlagi Lukovega evangelija piše: \"Secundum carnem una est mater Christi, secundum fidem tamen omnium fructus est Christus.\" Po mesu je Kristusova mati ena, toda po veri vsi rojevajo Kristusa.
Te velike krščanske vrednote se nam pokažejo v polnosti, ko obhajamo praznik Brezmadežnega spočetja.
In če bi se vprašali, katera krščanska vrednota v naši osebni zgodovini najbolj ustreza temu, kar je bilo za Marijo brezmadežno spočetje, bomo z lahkoto videli, da je to krst.
Polna zmaga nad grehom, polna pripadnost Bogu, kar je odločilno zaznamovalo vse Marijino življenje, ta ljubeči Očetov objem se v nas, ki se rodimo kot grešniki, udejanji po krstu.